23.000Ft felett ingyenes belföldi szállítás, akár 24 órán belül ! GYORS GLS szállítás EURÓPA teljes területére 

 +36 30 269 1334 | H-P: 9:00-16:00 óráig  

 info@helloskin.hu

 

BLOG

Hogyan kezeld a Keratosis Pilarist?

2022.02.07 21:46
Hogyan kezeld a Keratosis Pilarist?

Hogyan kezeld a Keratosis Pilarist?

Te is tapasztaltad már ezeket a kis grízes dudorokat a bőrödön? A Keratosis Pilaris egy gyakori, ártalmatlan bőrbetegség, amely száraz, érdes foltokat és apró dudorokat okoz. Gyakran a felkaron, a combon, az arcon illetve a fenéken is. Bár fájdalommal vagy viszketéssel nem jár, érthető módon szeretnénk tőle megszabadulni. De vajon mi ez, és hogyan lehet hatékonyan kezelni a Keratosis Pilarist? 

A Keratosis Pilaris nem gyógyítható vagy megelőzhető, viszont hidratáló és hámlasztó termékekkel hatékonyan kezelhető.

A gyermekek akár háromnegyedét is érintheti, és az atópiás ekcémában szenvedő gyermekeknél elég gyakori bőrbetegség. Bár tinédzserkorban a legjellemzőbb és az idősebbeknél a legkevésbé gyakori, minden korosztályban előfordulhat, gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt. Szerencsére az a jó hírünk, hogy az állapot leggyakrabban 30 éves kor  felett eltűnik.

Mi az a Keratosis Pilaris?

 

A Keratosis Pilaris egy gyakori bőrjelenség, amely apró, durva dudorok kialakulását okozza a bőrön. Ezek a dudorok lehetnek vörösek, vagy a bőr többi részének színével megegyező árnyalatúak, és általában nem fájnak vagy viszketnek. Bár nem ismerjük a Keratosis Pilaris dudorok pontos okát, azt tudjuk, hogy van egy genetikai összetevő, ami miatt túl sok keratin termelődik a szervezetben. 

A keratin egy fontos fehérje, amely a hajban, a bőrben és a körmökben van jelen. Ha azonban túl sok keratin termelődik, akkor kis pikkelyes dudorok keletkezhetnek a bőrön. A száraz bőrű emberek hajlamosabbak a Keratosis Pilarisra, mivel az elhalt hámsejtek megrekedhetnek a pórusokban, ami a felesleges keratin felhalmozódását okozza a szőrtüszőkben.

A Keratosis Pilaris az atópiás dermatitiszhez vagy ekcémához is kapcsolódik. Az ekcémához hasonlóan a Keratosis Pilaris dudorok maguktól is elmúlhatnak, ahogy a gyermek felnőttkorba ér, míg mások számára a dudorok hosszú távú bőrproblémát okozhatnak.

Mi okozza a Keratosis Pilarist?

A Keratosis Pilarisra való hajlam genetikai eredetű. Akkor alakul ki, amikor az elhalt hámsejtek eltömítik a szőrtüszőket (más néven pórusokat) a bőrben. Tehát nem gomba, baktérium vagy vírus okozza, így nem fertőző. 

Ha Te is küzdesz ezzel, akkor észrevehetted, hogy gyakrabban fordul elő a téli hónapokban, amikor a levegő száraz. Hajlamos javulni a melegebb hónapokban, amikor magasabb a páratartalom.

A Keratosis Pilaris bármely életkorban előfordulhat, és bárkit érinthet. Általában 2 éves kor előtt vagy tinédzserkorban jelentkezik. A terhesség alatt és a szülés után súlyosbodhat. Kutatások igazolták, hogy a nőket gyakrabban érinti, mint a férfiakat. 

A Keratosis Pilaris az életkor előrehaladtával eltűnhet vagy javulhat, és nagyobb valószínűséggel alakul ki, ha:

  • a családban már előfordult.
  • asztmás vagy.
  • száraz a bőröd.
  • ekcémád van.
  • szénanáthától szenvedsz.

Mik a Keratosis Pilaris jellemzői?

 

A Keratosis Pilaris leggyakrabban mindkét felkar külső részét érinti. Előfordulhat a combokon, a fenéken és az arc két oldalán is, ritkábban az alkarokon, illetve a hát felső részén. Az eloszlás szimmetrikus.

A hámló foltok bőr színűek, vörösek (keratosis pilaris rubra) vagy barnák (hyperpigmentált keratosis pilaris) lehetnek. Egyáltalán nem viszketnek vagy fájnak, és jellemzően a téli hónapokban válnak szembetűnőbbé.

A Keratosis Pilaris kezelése

A Keratosis Pilarisra nincs gyógymód, azonban néhány módszerrel minimalizálhatod a tüneteket: 

  • Óvatosan mosd meg a bőrödet, és kerüld az érintett területek súrolását. Használj meleg (nem forró) vizet. Zuhanyzás vagy fürdés után töröld szárazra (ne dörzsölve) a bőrödet, és kend be magad hidratáló krémmel.
  • Ne vakard a dudorokat.

A tünetek enyhítésében különféle gyógyszeres krémek is segíthetnek, amelyek közül néhány recept nélkül kapható. Olyan termékek közül válogass, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, mint a retinoidok (A-vitamin), alfa-hidroxisav, a tejsav vagy szalicilsav. Ezek mind segítenek lebontani a felesleges keratint, és eltávolítani az elhalt hámsejteket. Ezeket a termékeket gyermekeken semmiképp ne használd anélkül, hogy egy orvos tanácsát kikérted volna!

Ha otthon semmi sem használ:  Keratosis Pilaris kezelése orvosi úton 

 

A hámlasztás és a hidratálás nem minden esetben elegendő a Keratosis Pilaris kezelésére - ilyenkor javasolt egy bőrgógyásszal konzultálni. Az általa felírt gyógyszer magában foglalhatja a vényköteles retinoidot, amelyet négy héten keresztül kell alkalmazni az érintett területen. Ha az állapot a kezelést követően sem javul, akkor a bőrgyógyász további gyógyszereket írhat fel.

Megelőzhetők a Keratosis Pilaris dudorok? 

 

A hidratáló krém használata mellett argánolajat is használhatsz, hogy bőröd sima és hidratált maradjon, anélkül, hogy az eltömődött pórusok miatt kellene aggódnod!

Összességében a Keratosis Pilaris dudorok mind a férfiak, mind a nők számára frusztráló bőrproblémát jelenthetnek, de az esetek többségében könnyen kezelhetők a megfelelő bőrápolással. Mindenképpen fordulj azonban bőrgyógyászhoz, ha a bőrödön lévő dudorok véreznek, hegeket képeznek, vagy fájdalmasak és viszketnek, hiszen ezek egyéb bőrproblémák jelei is lehetnek!