Retinol, a sokoldalú hatóanyag
Retinol, a sokoldalú hatóanyag
Tudtad, hogy a retinol az egyik legtöbbet kutatott összetevők közé tartozik?
Eleinte csak gyógyászati célokra, például az aknés bőr kezelésére használták, de hamar rájöttek, hogy a retinol egy nagyon sokoldalú összetevő, hiszen nem csak a pattanásokkal veszi fel harcot, hanem a pigmentfoltokkal és tág pórusokkal is. Anti-aging, azaz a bőr öregedésének lassítására gyakorolt hatása is olyan jelentős, hogy jelenleg ez az egyetlen, tanulmányokkal is bizonyított bőröregedést lassító hatóanyag.
Te is bizonytalan vagy abban, hogy hogyan működik a retinol, milyen eredményeket érhetsz el vele és hogyan illeszd be a rutinodba? A következőkben segítünk eligazodni a retinol csodás világában!
Mi is az a retinol?
Először is kezdjük az alapokkal! A retinoidok családjába tartozó retinal, retinol és a retinyl-palmitát is az A-vitamin egyik formája. Sok más vitaminnal ellentétben az A-vitaminnak nincs sok közvetlen biológiai hatása.
A retinol egy A -vitamin származék, aminek ahhoz, hogy működőképes legyen, át kell alakulnia a bőrben retinol savvá. Miután átalakult , szuperül teszi a dolgát, és közel olyan hatásos, mint maga a retinol sav, amely az egyik legtöbbet kutatott összetevő. Kiválóan működik pattanásos bőr kezelésére és a bőr fiatalos megjelenésének megőrzésére, képes halványítani a pigmentfoltokat és a tág pórusokat.
HelloSkin Tipp: A retinolsav hiába nagyon hatásos, bőrirritációt és bőrszárazságot okozhat, ezért csak vényköteles formában kapható, krém és gyógyszer formájában. Az otthoni ápolásra is használható retinolos termékek esetében a hatóanyagnak , tehát az A -vitaminnak a bőrben át kell alakulnia retinol savvá. Ezek a termékek nagyon ritka esetekben okoznak irritációt, ez is inkább érzékeny bőrtípus esetében jellemző.
Ha most kezded az ismerkedést a retinollal, akkor mindenképp kezdőknek javasolt, gyengéd retinollal kísérletezz!
Hogyan fejti ki a hatását a retinol?
Az a jó hírünk, hogy a bőrsejtek rendelkeznek olyan "felszereléssel" (speciális enzimekkel), amelyek az A-vitamin különböző formáit retinolsavvá alakítják. Ha megfelelő mennyiségű retinolt juttatsz a bőrödbe, akkor a sejtekben lévő retinolsav mennyisége megnő. Ezért, legalábbis elméletben, a bőrön használt A-vitamin, vagyis a retinol segítégével elősegítheted a bőröd feszességét, miközben a mellékhatások elenyészőek .
Az A-vitamin, vagyis a retinol struktúrája
Hogy egy kicsit tudományosabb vizekre evezzünk, beszéljünk az A-vitamin struktúrájáról, hiszen nem minden A-vitamin egyforma. Egyes A-vitamin származékok könnyebben alakulnak retinolsavvá, mint mások.
Egy tipikus átalakulási útvonal így néz ki:
Retinyl-palmitát <=> retinol <=> retinaldehyde => retinolsav.
A retinol és a retinyl-palmitát retinolsavvá történő átalakítása két, illetve három anyagcsere-lépést igényel. A retinol retinolsavvá történő átalakulásának általános sebessége alacsony, a retinyl-palmitáté pedig még ennél is alacsonyabb. Emiatt viszonylag nagy mennyiségű retinolt és még nagyobb mennyiségű retinyl-palmitátot kell a sejtbe juttatni a retinolsav szint növeléséhez, és a jelentőssebb hatás eléréséhez. Tehát nem mindegy, hogy milyen hatóanyagú és összetevőjű retinolt használsz a bőrödön.
A retinaldehyde, azaz retinal már csak 1 lépésre áll a retinolsavvá való átalakulástól, és a kutatások szerint tízszer hatékonyabban alakul át, mint például a retinol. Joggal gondolhatjuk, hogy akkor ez az összetevő irritálóbb is lehet a bőr számára, azonban a jó hírünk, hogy ez nem így van. A retinal egy nagyon jól tolerálható és igazán gyengéd összetevő, amit akár az érzékenyebb bőrök ápolására is lehet használni.
HelloSkin Tipp: Ha még csak most ismerkedsz a retinollal, és érzékeny bőrrel rendelkezel, akkor próbáld ki a retinalt tartalmazó Geek&Gorgeous A-game 5 szérumunkat!
Retinol tények és tévhitek
Az üzletek polcai hemzsegnek a különböző retinol tartalmú készítményektől, de vajon mindegyik ugyanolyan hatásos ?
Elsőre sokan azt gondolják, hogy a retinol hámlasztó hatású, ezért segít megoldani számos bőrproblémát, viszont ez nem helytálló, hiszen a retinol leginkább a sejtmegújulást segíti elő.
Számos retinol- és retinyl-palmitát tartalmú termékről úgy tűnik, mintha hatékonyságukban egyenértékűek lennének a retinolsavval, ugyanakkor nem lennének mellékhatásaik. A valóság ennél egy kicsit bonyolultabb, hiszen egyes termékek túl kevés retinolt / retinyl-palmitátot tartalmaznak ahhoz, hogy hatásuk észrevehető legyen. Pusztán az a tény, hogy ezek a hatóanyagok szerepelnek az összetevők listáján, még nem bizonyulnak elegendőnek.
Az A-vitamin különböző formáinak retinolsavvá való átalakulási aránya egyénenként eltérő - ugyanaz a termék/koncentráció egyeseknél látványos eredményeket hozhat, míg másoknál nem, vagy csak kevésbé.
HelloSkin Tipp: ha retinol tartalmú készítményt vásárolsz, akkor arra is érdemes figyelned, hogy a terméket megfelelően tárold és használd, hogy minél tovább élvezhesd a jótékony hatásait. A retinol nem stabil összetevő, fény és levegő hatására könnyen bomlik, ezért valódi eredményeket csak a légmentesen zárt csomagolásban tárolt termékkel érünk el.
Mire figyelj oda a retinol használatánál?
Ahhoz , hogy profin alakítsd ki az új bőrápolási rutinodat, van pár dolog , amire érdemes odafigyelned a retinol használata során:
- Retinol használat mellett minden esetben alkalmazz fényvédőt.
- Az első használat előtt mindenképp végezz bőrpróbát.
- Ha kezdő vagy, és még nem használtál korábban retinolt, akkor érdemes fokozatosan bevezetned. Eleinte kezdj gyengédebb termékekkel, és csak heti 1-2 alkalommal, majd ezt emelheted heti 3-4 alkalomra. Ha nem tapasztaltál ez idő alatt irritációt, akkor 1 hónap után heti 5-6 alkalomra emelheted a gyakoriságot
- Hámlasztóval eleinte használd eggyütt ! Ha már tapasztaltabb retinolozó vagy, akkor egy gyengébb hámlasztóval lehet kombinálni ,amennyiben a bőröd jól tolerálja.
- A retinol akkor a leghatásosabb, ha rendszeresen használod.
- Vényköteles isotretinoinnal ne használj együtt más retinolos terméket.
HelloSkin Tipp: Bármennyire is rutinos vagy a bőrápolásban, fontos, hogy vényköteles isotretinoinnal együtt más retinolos terméket ne használj. Az isotretinoin egy nagyon hatásos gyógyszer súlyos aknés bőrtünetek kezelésére. Manapság már úgy állítják be a dózist, hogy minél kevesebb mellékhatást tapasztaljon a páciens. A kúra alatt kötelező az SPF 50-es fényvédő használata. Csak gyengéd, nyugtató terméket alkalmazz mellette. Nem érdemes hámlasztani, és olyan aktív összetevőkkel sokkolni a bőrt, mint például a C -vitamin, az AHA sav vagy retinol.
A tapasztalt retinol használók táborát erősíted? Akkor ajánljuk a Tindigo Tight&Timeless vagy a Geek&gorgeous a-game 10 szérumát, amely szuperül felveszi a harcot a mélyebb ráncok ellen is!
Retinol a bőröd szépségéért
Az A-vitamin különböző formáit tartalmazó termékek egyre szélesebb körű elérhetősége ellenére, még mindig a retinolsavnak van jelentősebb ránctalanító hatása, mivel aktivitása nem függ az átalakulási arányoktól és más változóktól. A retinolt tartalmazó, jól formulázott termékek azonban további alternatívát jelentenek, amelyek könnyen elréhetőek bárki számára és kevésbé irritálóak.
Ha mellékhatások jelentkeztek a retinol használata során, például bőrirritáció vagy krónikus hámlás, akkor próbáld meg először csökkenteni a koncentrációt vagy az alkalmazás gyakoriságát!